Koh Samui. Zelená perla v tyrkysovém moři.

Další destinací našeho roadtripu je ostrov Koh Samui. Ačkoliv z Koh Phanganu je to docela kousek, pomalou bárkou doplouváme k západním břehům druhého největšího ostrova Thajska zhruba po hodině a půl.

Stručná charakteristika.

Řada průvodců a cestovatelských portálů označuje Koh Samui za nejkrásnější ostrov Thajska vůbec. Ročně sem míří desetitisíce turistů, kteří krásu jeho romantických zátok objevili počátkem 80. let. Dobrou infrastrukturu zaručují mezinárodní letiště a frekventované lodní spoje z thajské pevniny nebo okolních ostrovů. Kromě užasných písčitých pláží ostrov nabízí řadu atrakcí v jeho vnitrozemí - vodopády, akvárium nebo třeba motýlí či hadí farmu.

Koh Samui, Lamai Beach

Z lodi vystupujeme v přístavišti Nathon Pier na západním pobřeží. Odmítáme “lákavé” nabídky taxikářů, kteří se jako supi slétávají na dav rozespalých turistů a usedáme do malé restaurace na Pad Thai (pro změnu). Tam řešíme přesun na východní pobřeží, kde se nachází naše bydlení na další dva dny. Půjčovny skútrů jsou na každém rohu a ceny jsou příznivé. Jedna z nich dokonce nabízí i lodní lístky na Krabi (naše další destinace), a tak využíváme její služby a za 140 bahtů na den si půjčujeme dočasná přemisťovadla… Motorka je určitě tím nejlepším řešením.

Lamai Beach. Klid a perfektní koupání.

Napříč ostrovem vede v podstatě jediná cesta, která měří 25 kilometrů. Vše je relativně dobře značené, takže za necelou hodinu se dostáváme na Lamai Beach. Po ubytování na hotelu jdeme hned okusit místní teplé vody Thajského zálivu. V jižní části 6 kilometrů dlouhé Lamai Beach je písek žlutý a o něco hrubší, než je zvykem třeba na jiných ostrovech. Voda jde poměrně rychle do hloubky a koupání je tedy ideální pro ty, kteří se nechtějí jenom povalovat v horké vodě u břehu, ale chtějí si i zaplavat. To naprosto vyhovuje i nám.

Je čas doplnit potravinové zásoby. S nadšením nacházíme nedaleko hotelu místní Makro supermarket. Jedinou vadou na kráse je fakt, že alkoholické nápoje se prodávají pouze v omezenou dobu, a to dvakrát denně (dopoledne, odpoledne). Nemusím asi dodávat, že jsme se trefili přesně do polední pauzy.

Noční život v Lamai je poměrně klidný. Jistě, i tady najdeš několik menších klubů a večerních barů, ale žádné větší party se tady nekonají. Tím spíš na začátku července, kdy není hlavní sezóna. Náhodou narážíme i na Czech Pub, kde se rychle seznamujeme s místním provozním (ze Slovenska). Prstem na mapě nám ukazuje, co bychom na Koh Samui neměli vynechat a dává nám další užitečné tipy. Po dvou dnech v Lamai se přesouváme po pobřeží severně do Chawengu, kde by mělo být vice živo. Ještě předtím se ale krátce zastavujeme u místní turistické zajímavosti …

Hin Ta a Hin Yai. Zajímavá hrátka přírody.

Pozoruhodný přírodní úkaz se nachází na samém jižním cípu Lamai Beach. Hin Ta (Dědeček) a Hin Yai (Babička) jsou přírodou opracované žulové kameny, které s postupem času získali nápadný tvar mužského a ženského přirození. Trochu úsměvná hrátka přírody na sebe váže několik legend. Jedna z nich říká, že oba monolity představují těla dvou starých rodičů, kteří se na lodi vydali hledat ženicha pro svou dceru. Cestou je zastihla tropická bouře, během které starý pár utonul. Jejich zkaměnělá těla moře doneslo na břeh, kde stojí dodnes.

Famózní podívanou nabízí zdejší skalní vyhlídka, ze které je vidět celá Lamai Beach. Ta se táhne do dálky podél pobřeží doslova jako na dlani. Rozhodně doporučuji, nebudeš litovat.

Chaweng Beach. Poněkud rušněji.

Jenom pár kilometrů severně od Lamai se rozléhá druhá nejznámější pláž ostrova – Chaweng Beach. Zhruba 7 kilometrů dlouhý pás jemného bílého písku je středobodem pro všechny, kteří vyhledávají bujarý noční život. Koupání v teplé mělké vodě přes den zpříjemní široká nabídka drinků zdejších barů.

Za zmínku určitě stojí Ark Bar, který ti doporučí všichni místní, pokud chceš jít večer za písničkou. Drinky tady jsou poněkud dražší, ale o zábavu máš opravdu postaráno. Pobřeží je doslova obsypané celou řadou hotelů a resortů různých cenových kategorií, během hlavní sezóny tu bývá opravdu plno.

Na Muang. Přírodní krása uprostřed tropického lesa.

Velkým lákadlem ostrova Koh Samui je pro nás jeho klenot ve vnitrozemí. Přírodní rezervace Na Muang nabídne jak safari park, ve kterém můžeš zažít třeba koupání na slonech nebo opičí show, tak dva nádherné vodopády, pod kterými tě čeká báječné koupání. K samotným vodopádům se dá za nemalý peníz dojet buď na slonech nebo jeepem. My vyrážíme navzdory velkému horku po svých. Cesta trvá pěšky okolo 40 minut a nabízí hezké výhledy na okolní krajinu. Ke konci se spíše mění v úzkou oslí stezku a lávky, které se houpou nad čirou tekoucí vodou.

Přímo pod vodopády je úžasná laguna, která přímo vybízí ke koupání. Odvážnější návštěvníci (včetně nás) lezou po kluzkých kamenech až do místa, kde voda přímo padá z několika metrové výšky a odráží se dál do údolí. Ten pocit přeju každému, je nepopsatelný.

Nečekaná komplikace.

Cestou zpátky se necháváme zlákat místním přírodním tobogánem. Za 100 bahtů se vrháme do úzkého vodního koryta, které nás neskutečnou rychlostí vrhá do malé laguny pod ním. Výsledek? Báječné fotky, akční záběry na videu a jedno vyhozené rameno (moje). Místní pracovník safari parku mě nakládá do auta a odváží do 30 km vzdálené nemocnice. Asi nemusím popisovat, jaká byla cesta plná výmolů s vykloubeným ramenem v autě z minulého století. Ještě horší ale bylo čekání a pohled na ambulanci, která se spíše podobala lazaretu. S velkým očekáváním vyhlížím doktora, který mě ukládá na lůžko a snaží se dostat rameno zpět do správné polohy. Po několika neúspěšných pokusech a velké bolesti, nadopován několika dávkami painkillerů, se nakonec rozhoduji pro plnou narkózu. Čekání na sál proběhlo ve velké místnosti plné lůžek, oddělených plentami. Za tou vedle mě ležel vězeň s řetězi na rukou. Podle zvuků, které vydával, mu úplně do smíchu taky nebylo. Můj zákrok naštěstí proběhl bez komplikací. Za pět minut bylo po všem a ještě tentýž večer se vracím s ostatním zpátky na hotel. Uf, byl to náročný den!

Velký Buddha.

Ostrov Koh Samui má i svého strážce. Dvanáct metrů vysoká socha sedícího Buddhy je jeho dominantou. Nachází se v chrámu Wat Phra Yai v severní části ostrova, nedaleko mezinárodního letiště a rybářské vesnice Bophut. Socha sedí na vyvýšeném prostranství a doslova vzhlíží na okolní krajinu. Nejedná se o žádnou historickou památku. Byla postavena teprve v roce 1972, i přesto sklízí zasloužený obdiv turistů.

… to je z našeho pobytu na Koh Samui ve zkratce vše. Se slzou v oku opouštíme tohle krásné místo, ale zároveň se těšíme na to další. Míříme na západní pobřeží do oblasti Krabi.

Jako obvykle, to nejlepší najdeš ve videu a ve fotogalerii.

Díky za přízeň.

JH

Poslední příspěvky
#tagy