Phuket. Končíme stylově na největším ostrově Thajska.


Poslední zastávka v Thajsku nás zavede asi na nejznámější místo západního pobřeží. Tím je ostrov Phuket, žádaná to destinace turistů z celého světa. Od místa si neslibujeme žádné výlety po zajímavých památkách. Soustředíme se na hlavní přednosti tohoto ostrova, a to jsou věhlasné pláže a noční život.

Stručná charakteristika.

Phuket je největším ostrovem v Thajsku, s rozlohou přes 500 km2, a zároveň nejbohatší provincií v zemi. Ekonomika této oblasti je pochopitelně postavena na cestovním ruchu, případně na pěstování kokosu a kaučuku. I přes ničivý zásah tsunami v roce 2004 byly všechny pláže a okolní hotely obnoveny a Phuket tak patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie vůbec. K dobré infrastruktuře napomáhá jak mezinárodní letiště, tak silniční spojení s pevninou díky dvěma mostům. Jsou zde rušnější místa (Patong), ale naopak i klidná letoviska vhodná pro plážové lenošení (Karon).

Patong Beach. Hlavní tepna ostrova.

My jako svoje útočiště volíme řekněme klasické letovisko, a tím je známá pláž Patong Beach. Může se zdát, že to není nic neobvyklého a že se na ostrově dá nalézt možná i hezčí a klidnější pláž. Nejspíše ano, ale náš výběr se odvíjel od toho, co od konce našeho road tripu očekáváme – tedy přes den pohodu na pláži a večer široký výběr barů, kam jít za zábavou. Tohle Patong Beach splňuje doslova na jedničku.

Ubytováváme se v hotelu Bauman Buri, který patří mezi klasické **** ubytovací komplexy v centru města za příznivou cenu. Nabízí všechny obvyklé služby včetně velkého hotelového bazénu a vybavení pokojů je na velmi dobré úrovni. Poloha hotelu je vhodná pro ty, kteří nechtějí chodit daleko přes den na pláž a večer za zábavou. Přímo naproti přes ulici se nachází Hard Rock Café.

Hrátky ve vlnách.

Zdejší pláž je dlouhá kolem 3 kilometrů a lemuje západní pobřeží ostrova. Je navíc dostatečně široká, pokrytá příjemným bílým pískem a dokáže pojmout až tisíce turistů. Během hlavní sezóny bývá zcela obsazená, což naštěstí není náš případ. Na pláži nemusíme s nikým svádět boj o její poslední volné centimetry a užíváme si pozvolný vstup do moře. Teplou mořskou vodu ke břehu ženou vysoké vlny, do kterých se s chutí vrháme. Do té doby, než se v dálce začne zatahovat. Během několika minut se obloha zahalí do tmavě modré barvy a vítr přižene jeden ze série krátkých intenzivních monzunů, které na pobřeží spláchnou vše, co se nestihne schovat pod palmu nebo jakýkoliv přístřešek.

Pláž Ton Sai

Vzhůru do oblak.

Po chvíli se opět vyjasní a vše se vrací do starých kolejí. Písek na pláži i okolní silnice rychle osychají a pozornost většiny přítomných láká hlavní místní atrakce, kterou je parasailing. Díky ní se můžeš proletět padákem, který je tažen na dlouhém laně za vodním člunem. Zvládne to opravdu každý, není třeba žádných zvláštních dovedností. Během letu ti totiž sekunduje místní opálený domorodec, který se s tebou bez sebemenšího jištění vrhne do výšky a ovládá směr letu. Výhled shora na celou zátoku je určitě parádní. Není to ale nic levného. Tahle sranda trvá něco kolem 3 minut a vyjde na zhruba 2 500 bahtů.

Deštný prales u Ton Sai

Noční život.

Po setmění se večerní aktivity místních obyvatel i turistů soustřeďují za Thawewong Road, která odděluje zdejší pláž od zástavby hotelů, barů a nočních podniků. S trochou nadsázky můžu říct, že Patong je v podstatě takový malý Bangkok. Alespoň co se nočního života týče. Stejně jako v hlavním městě se vše točí kolem Khaosan Road nebo čtvrti Soi Cowboy, v Patongu tuto úlohu zastává Soi Bangla. Za všechny podniky jmenuju Tiger Disco Club, kdy se během happy hour dá dostat celkem levně do nálady :) Pozor ale na přestupky na veřejných prostranstvích! Z vlastní zkušenosti doporučuji hlavně pánům, aby si odpustili i v té nejzapadlejší uličce (i při sebevětší potřebě) močení na ulici. Vyhnou se tak nepříjemnému dialogu s místním strážníkem, kterého musí následně uplatit, aby je neodvezl na služebnu, kde hrozí pokuta až 2 000 bahtů.

Závěrem.

Patong Beach je ideální destinací pro ty, kteří zavítají na západní pobřeží Thajska a hledají rušné místo, kde to žije ve dne v noci. Najdou tady dostatečně prostornou pláž, mělké moře, kvalitní hotely a celou řadu nočních podniků. Je to velmi hezké, ale rušné místo. Pro ty, kteří hledají spíše klidnější dovolenou, doporučím některou z jiných letovisek na Phuketu.

Pokud tě zajímá více fotografií, koukni do galerie.

V příštím příspěvku zavítáme do českých luhů a hájů.

Díky za přízeň, přeju hezký prodloužený víkend.

JH

Poslední příspěvky
#tagy