10 tipů, jak si užít Thajsko.


V Thajsku jsem s mými přáteli strávil celkem 14 dní. Ačkoliv to pro mě byla první výprava na asijský kontinent, za tu dobu jsem si stihl udělat jasnou představu o téhle krásné zemi, která má svá specifika. Níže uvedené tipy pomohou všem, kteří si chtějí Thajsko maximálně užít. Díky nim se ti podaří zlevnit, zjednodušit, zpříjemnit nebo zatraktivnit tvůj pobyt.

1) Hledej na www.agoda.com.

Stejně jako v Evropě nebo v USA funguje booking.com, při hledání ubytování v Asii doporučuji vyzkoušet stránky agoda.com (případně českou mutaci agoda.cz). Nabízí nejširší výběr ubytování všech kategorií, slevy pro registrované uživatele a garanci nejnižší ceny pro případ, že byste stejnou nabídku našli jinde levněji. Užitečná je i mobilní aplikace, která se hodí vždy na cestách.

2) Ber jen to nejnutnější.

Při cestě do Thajska zapomeň na objemné cestovní kufry (ledaže máš pobyt all-inclusive v některém ***** resortu, kde nemusíš řešit lokální transfery). Sepiš si seznam věcí, které si s sebou chceš vzít a ten seškrtej na půlku. Ber skutečně jenom to nenutnější. Zbytek buď vůbec nebudeš potřebovat nebo velmi levně koupíš na místě. Já se pohodlně vešel do téhle krosny značky Quechua, se kterou mě linky Aeroflotu pustili i do kabiny. Takže jsem ušetřil za velké zavazadlo.

3) Smlouvej.

Ačkoliv je v Thajsku obecně levněji než u nás, nenech se zlákat první cenovou nabídkou. To platí především u všech taxikářů a samozřejmě při pouličním prodeji na tržnicích. Jako dobrou výchozí pozici pro vyjednávání doporučuju navrhnout 20 % z nabízené ceny. Po chvíli vyjednávání se pravděpodobně dostaneš na 30-40 % původní nabídky, což považuji za dobrý obchod. Pokud ne, zkus dalšího prodejce o několik kroků dál.

4) Měj s sebou hotovost.

I když řada bank (českých i zahraničních) dnes nabízí běžný účet s výběrem po celém světě zdarma, v Thajsku to tak úplně neplatí. V Bangkoku nebo velkých letoviscích jsou bankomaty takřka na každém rohu, ale nevyhneš se jednorázovému poplatku 180 bahtů pro všechny výběry. Na menších ostrovech nebo odlehlejších destinacích bude naopak problém na bankomat vůbec narazit. Doporučuju tedy vézt už z ČR hotovost nebo vybírat pokud možno minimálně a ideálně přímo v bance.

5) Nespoléhej vždy na angličtinu.

Thajsko patří mezi země, jejichž ekonomika stojí na cestovním ruchu. V hotelových recepcích, bankách nebo infocentrech jsou samozřejmě připraveni na anglicky mluvící turisty. Na odlehlejších místech nebo při běžné konfrontaci s místními obyvateli ale s angličtinou ne vždy pochodíš. Vyplatí se mít s sebou kapesní slovník (ve světě mobilních aplikací to není žádný problém) nebo se základní fráze prostě naučit. Za minimum považuji pozdrav a poděkování.

Pozdrav/ Dobrý den/ Ahoj ... Sawat Dý Khrab/ Kha

Děkuji ... Khob Khun Khrab/ Kha

6) Nevynechej Bangkok.

Nepatří asi k těm nejhezčím metropolím na světě, ale při cestě do Thajska by Bangkok v tvém itineráři chybět neměl. Město je poměrně špinavé, zapáchá a spousta lidí zde žije na pokraji chudoby. Ale i to k Thajsku zkrátka patří. Navíc je centrem buddhismu, o čemž svědčí řada překrásných chrámů a památek. Kdo hledá zábavu v nočních podnicích, lepší místo na světě nejspíše nenajde. Více o Bangkoku v mém příspěvku.

7) Vyzkoušej lokální produkty.

Byl by hřích vynechat proslulou thajskou masáž. Zatímco v ČR stojí hodina v masážním salonu kolem 800 CZK, v Bangkoku či kdekoliv jinde zaplatíš maximálně 400 bahtů (cca 270 CZK). Za ochutnávku rozhodně stojí i místní kuchyně - nudle „pad thai“ nebo „curry“ na tisíc způsobů. Perfektně padnoucí oblek velmi slušné kvality? I ten pořídíš v jednom z mnoha krejčovství. Pokud se s ním nechceš tahat do letadla, za minimální poplatek ti ho pošlou až domů.

8) Půjč si motorku.

Nejlepším přemisťovadlem především po ostrovech je určitě motorka. Denní zapůjčení skútru vyjde zhruba na 200 CZK a cena pohonných hmot se pohybuje kolem 24 CZK/l. K zapůjčení stačí řidičák skupiny B (ani ten mnohdy není vyžadován) a navíc se nemusíš vázat na nikoho dalšího. A pocit svobody při projížďce po pobřeží? Ten je k nezaplacení!

9) Plánuj dopředu.

Je škoda v případě výletu do jihovýchodní Asie vše řešit na poslední chvíli. Letenky se vyplatí kupovat 2-3 měsíce před odletem (skypicker.com, azair.com). Přesnější podobu itineráře bys měl znát alespoň 3 týdny před odletem. Pokud plánuješ navštívit více míst, rezervuj si pobyt v první destinaci. Ty další pohodlně zařídíš na místě přes agoda.com (viz můj první tip).

10) Nikam nespěchej.

Není nic horšího, než si naplánovat desítky míst, které během své cesty nechceš vynechat a potom se za nimi hnát, abys je vyfotil a odškrtnul ve svém itineráři. Thajsko je poměrně velká země a nějaký čas zaberou transfery. Ani dva měsíce nestačí k poznání všech jeho destinací. Vyber si jich jenom několik a zbylé nech na příště. Ležet pár dní na pláži ve stínu pod palmou a popíjet vodu z kokosu má taky něco do sebe.

Máš další tipy? Poděl se o ně se mnou i s ostatními v komentářích!

JH

Poslední příspěvky
#tagy