Adršpašské skály. Ideální výlet pro babí léto.


Byl by hřích trávit poslední pěkné víkendy, kdy ještě počasí přeje, doma na gauči. Nechali jsme se zlákat skalním městem v Adršpachu, které se nachází v broumovské oblasti nedaleko polských hranic. Pískovcové skály a zatopené lomy slibují úžasný zážitek.

Stručná charakteristika.

Adršpašské skály jsou vůbec největším skalním městem ve střední Evropě. Místní turistický okruh je dlouhý zhruba 3,5 km. Je veden po zelené značce a zabere něco kolem 3 hodin normálním tempem. Není ale problém zde strávit klidně celý den, stačí se v klidu kochat mnohými krásnými výhledy na skalní útvary a zkrátka nikam nespěchat. Stezka je perfektně upravená a značená. U vstupu v místním informační centru je dobré si obstarat leták, který celé místo celkem hezky popisuje. Podoba každého ze skalních útvarů se odráží v jeho pojmenování. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová nebo třeba Homole cukru.

Trochu historie.

O tomto místě nebylo v dřívějších dobách mnoho známo. Lidé z okolí se sem stahovali pouze v obdobích válek, aby zde našli dočasné útočiště. První turistické výpravy do skalního města jsou datovány k roku 1700. Místo značně poznamenal dlouho trvající požár roku 1824, během kterého vyhořel téměř celý lesní porost. Ten dal paradoxně poprvé vyniknout krásám zdejší přírody. První značené turistické stezky začaly vznikat až v počátkem 19. století, o které se zasloužili majitelé okolních panství.

Začínáme.

Celá stezka začíná u informačního střediska, kde rovněž zakoupíš lístek. Standardní vstupné je 70 Kč, snížené pak 35 Kč. Hned po pár metrech tě okouzlí pohled na zaplavený lom (Pískovna) s průzračně čistou vodou. Kolem lomu vede samostatný okruh o délce 1,5 km s několika krásnými vyhlídkami. Je možné ho absolvovat hned na začátku, nebo si ho nechat na úplný konec. V každém případě by byla chyba ho vynechat.

Zatopený lom (Pískovna)
Zatopený lom (Pískovna)

Samotná stezka skalním městem vede po zelené značce a uvítá tě dvěma skalními útvary – Džbánem a Homolí cukru. Na rozcestí se dej doleva a pokračuj dále. Druhou stranou se totiž vrátíš zpět po absolvování celé prohlídky. Trasa je zpočátku nenáročná a místy prochází kouzelnými soutěskami, které tě dovedou až k malému vodopádu, vedle kterého vyvěrá pramen potoka. O kousek dál narazíš na bustu J. W. Goetha, která připomíná jeho návštěvu roku 1790 a také velký vodopád vysoký 16 metrů.

Malý vodopád

Vzhůru k náhornímu jezírku.

U malého vodopádu je možné pokračovat dále po zelené nebo vystoupat ještě výš. Tady už je trasa poměrně náročnější. Vede po schodech stále nahoru až k hlavnímu klenotu, kterým je náhorní jezírko. To je přístupné pouze po žebříku, ale rozhodně to stojí za trochu námahy. Stavidlem zadržovaná voda dříve sloužila pro splavování vytěženého dřeva, dnes po ní vtipný převozník vozí turisty na loďkách.

Náhorní jezírko

Okruh tady končí Vlčí roklí, na kterou dále navazují Teplické skály. My se vracíme zpátky dolů a pokračujeme Novou partií. Tak je nazývána druhá strana okruhu, která byla otevřena turistům koncem 19. století. Nabízí ty nejhezčí skalní útvary a několik vyhlídek, ze kterých je možné je pozorovat. Nelze minout Milence – nejvyšší a nejznámější souskalí nebo Starostu a Starostovou. Všechny zdejší skály lákají ročně nespočet horolezců.

Starosta a Starostová

Trasa pokračuje dál Myší dírou a končí Ozvěnou. Jako překvapení tě na závěr ještě čeká milá stařenka, která za pár korun prodává škvarkový chléb a horké nápoje. No kdo by odolal?

Praktické tipy.

  • průvodcovská služba (pro skupiny min. 20 osob) a je zcela zdarma (nutné objednat dopředu)

  • lepší je vyrazit ve všední dny nebo mimo hlavní sezónu (pokud se chceš vyhnout skupinám polských turistů)

  • oblast je zasazena do CHKO Broumovsko. Platí zde tedy pravidla jako zákaz kouření, rozdělávání ohňů, zákaz jízdy na kole atd.

  • vydej se sem kdykoliv. Otevírací doba totiž platí celoročně bez časového omezení

  • další informace na www.skalyadrspach.cz

  • interaktivní mapa zde

Galerie.

Příště se podíváme do Kuksu. Přeju pohodový víkend!

Jakub Hanuš

„Žiju, poznávám, sdílím.“

Poslední příspěvky
#tagy