Jaký byl Valentýn v Miláně?

Nadpis asi zní až kýčovitě. Smyslem tohoto příspěvku ovšem není psát o svátku zamilovaných (ten je snad každý den, ne?), ale přiblížit vám, jak se dá strávit kterýkoliv prodloužený víkend v centru severní Itálie bez ohledu na roční období. Tohle město je totiž pro něj jako stvořené.

Tak trochu "nová" Itálie.

Ačkoliv Milán má za sebou dlouholetou historii (ostatně jako většina italských měst), dnes bezesporu patří mezi ty nadčasové a nejmodernější vůbec. Má pro to ty nejlepší předpoklady. Je to italské centrum businessu a módy. Svá sídla tady mají firmy jako Pirelli, Alfa Romeo, Armani, Versace nebo Dolce & Gabbana. Vedle několika významných historických staveb tady najdete i moderní zástavbu, včetně fotbalového svatostánku San Siro, domácího stadionu místních velkoklubů Inter a AC Milán. Milovníci nočního života a moderní italské kuchyně tady také nepřijdou zkrátka.

Jak se tam dostat?

wizzair

Milán - centrum oblasti Lombardie, je v relativní dojezdové vzdálenosti odkudkoliv z České republiky. I přesto určitě doporučuji využít některé z nabídek nízkonákladových leteckých společností, které na místní letiště pravidelně létají. Já osobně zakoupil dvě zpáteční letenky z Prahy u Wizzair s odbavovaným 23 kg zavazadlem za 2 600 kč, což je na víkendový termín pěkná cena. Na letišti v Bergamu jste za necelou hodinu a transfer do centra z Milána zajišťuje několik autobusových dopravců. Aby vám některá z akčních nabídek neunikla, vyplatí se pravidelně sledovat portály jako cestujlevne.com nebo levnocestovani.cz.

Jak se tam pohybovat?

Centrum Milána je poměrně malé a bez problému se dá celé projít pěšky za den. Pokud budete chtít ušetřit své nohy, využijte některou ze 4 linek metra, se kterým se pohodlně dostanete kamkoliv. Hezkým zážitkem je i projížďka starodávnou tramvají s dřevěnými lavicemi, kterou potkáte hlavně kolem náměstí Piazza Del Duomo.

Jak na ubytování?

Pokud nemáte známého, u kterého přespat, využijte jeden z velkých vyhledávačů booking.com nebo hotels.com. Pokud jste větší skupina, zkuste ušetřit pronájmem celého bytu přes airbnb.cz. Víc než přehnanou kvalitu ubytování bych řešil spíše lokalitu. Vhodným místem je okolí hlavního nádraží (stanice metra Centrale), kam jezdí všechny transfery z letiště a do úplného centra města to jsou čtyři zastávky. My bydleli v menším hotelu B&B Baldassarre, který nabízí relativně klidnou polohu a opravdu vynikající restauraci!

Kam se podívat?

V Miláně se téměř vše točí kolem hlavního náměstí Piazza Del Duomo se stejnojmennou gotickou katedrálou, která patří k vůbec největším na světě. Pohled na ni zvenčí je vskutku úchvatný, dokonce mi ho ani nenarušil povyk turistů tlačících se v davu. Dovnitř katedrály se dostanete za 2 EUR (rozhodně stojí za to) a pro zájemce je možné zakoupit i vstupenku na střechu katedrály s výhledem na okolí za 8 EUR.

Milovníci (drahých) nákupů si bezesporu přijdou na své v přilehlé galerii Vitorio Emanuele II., kde není problém utratit v některém z butiků i stovky tisíc za poslední výstřelky módy. Za pozornost ale určitě stojí budova galerie jako taková, kterou projdete na další významné místo Piazza La Scala s neméně známým divadelním a operním domem.

V Miláně najdete také jedno z nejvýznamějších výtvarných děl vůbec. Obraz Poslední večeře z 15. století z ruky mistra Leonarda Da Vinci se nachází v kostele Santa Maria delle Grazie. Zájem o tento umělecký skvost je tak veliký, že lístky je třeba zakoupit i několik měsíců dopředu. Řadu dalších děl nejen italských velikánů je možné spatřit v galerii Pinacoteca di Brera (obrázek dole), která je situována do stejnojmenného malebného paláce.

Až budete mít památek dost, pobyt v Miláně si zpříjemněte procházkou po parku Sempione, který tvoří přilehlé zahrady hradu Sforzesco. Park je upravený v anglickém stylu a dovede vás až k vyhlídkové věži Torre Branca, na kterou můžete vyjet výtahem za 5 EUR. Odměnou vám bude výhled takřka na celé město. Při západu slunce je to velmi hezká podívaná.

Sběratele známek, pohledů a starých knih potěší bleší trh, na který jsme v neděli narazili na Piazza Affari a v okolních ulicích.

Kde se dobře najíst?

Vynikajících restaurací s tradiční italskou kuchyní je v Miláně nespočet. Není dobré zalézt hned do první restaurace na Piazza Del Duomo. Neméně dobře, ba možná i lépe a levněji se najíte v některém z menších podniků dále od davů hladových turistů. Z restaurací, které jsme navštívili my, vypíchnu a vřele doporučím "a Santa Lucia". Vůbec první pizzerie v Miláně, otevřená v roce 1929, je dodnes stejně zařízená a její interiér zdobí fotografie slavných hostů. Nečekejte moderní restauraci v minimalistickém designu, ale naopak tradiční prostředí s perfektní obsluhou v dobových oblecích a hlavně prvotřídní kuchyní. Ochutnejte třeba pizzu Napoletana - ta byla poprvé upečena právě zde.

Závěr a doporučení.

Jakmile budete mít volný víkend, určitě sem vyražte. Milán asi není místem, které by vás zabavilo na celý týden, ale o to intenzivnější zážitek vám nabídne. Je to rušné město, kde čas ubíhá poněkud rychleji. Nalaďte se na stejnou vlnu jako místní, dopřejte si dobrou kávu a jídlo, s přimhouřeným okem si kupte nějaký ten kus oblečení a prostě na dva dny "vypněte".

Jakub Hanuš

„Žiju, poznávám, sdílím.“

Poslední příspěvky
#tagy