Bali. Perla mezi ostrovy Indonésie.

V září letošního roku jsme se rozhodli ve čtyřech navštívit další destinaci jihovýchodní Asie, tentokráte v poslední době velmi oblíbené Bali. Nyní, s odstupem času zhruba dvou měsíců, vás seznámím s těmi nejsilnějšími dojmy, které ve mně tento kouzelný ostrov zanechal. Usnadní vám naplánovat si svůj výlet do téhle exotické destinace tak, abyste si ho maximálně užili.

1. Stručná charakteristika.

Bali je jednou z 33 provincií indonésského souostroví. Je nejzápadnějším ostrovem Malých Sund, ležícím mezi Jávou a Lombokem, které oddělují Indický oceán na jihozápadě a Tichý oceán na severovýchodě. Hlavním městem je Denpasar na jihu ostrova se zhruba půl milionem obyvatel, kde se nachází i jediné mezinárodní letiště Ngurah Rai (DPS). Pro Bali je typická různorodá krajina s několika vulkány (kterým vděčí za svůj tektonický původ), deštným pralesem, vodopády a v neposlední řadě překrásnými plážemi s průzračným mořem. Je to ráj potapěčů, surfařů, milovníků pěších túr, kultury a dobrého jídla. Je to jediné hinduistické území mimo Indii. I díky silnému významu zdejšího náboženství (balijský hinduismus), které zde přetrvalo i přes koloniální nadvládu Dánů do roku 1949 a muslimský vliv okolních ostrovů, je Bali nazýváno jako ostrov bohů a démonů.

2. Příroda. Krása všude, kam oko dohlédne.

Jednou z prvních věcí, která se mi vybaví při vzpomínce na Bali, je rozhodně rozmanitá příroda ostrova. Mezi časté důvody, proč sem turisté z celého světa směřují, jsou zdejší převážně písčité pláže, které lemují celý ostrov. My jsme navšítvili ty nejkrásnější z nich a zmíním je jako první.

Pláže.

Hned druhý den našeho pobytu jsme objevili nádhernou pláž na poloostrově Bukit v jižní části ostrova, jen kousek od známého chrámu Uluwatu a stejnojmenné pláže, která je rájem surfařů. Padang Padang je mnohem klidnější, a přitom dostatečně prostorná pláž s bílým jemným pískem. Je přístupná jenom po schodech vedoucích od nedalekého parkoviště. Odměnou vám je okouzlující pohled na celou zátoku a příjemný pozvolný vstup do průzračného moře. K tomu ještě posezení v chládku místního stánku s čerstvým osvěžujícím kokosem a pomalu zapadající slunce. Fantazie. Ubytování jsme našli v útulných bungalowech Bali Bule Homestay, které nabídly dostatečný komfort za dobré peníze a jenom několik metrů chůze od pláže.

Na východním pobřeží ostrova se nachází malá vesnička Amed, lemovaná osamělou pláží s černým sopečným pískem, řadou rybářských loděk a výhledem na majestátní kráter hory Mt. Agung. Zhruba 15 minut jízdy autem na sever odsud najdete další zajímavé místo - Tulamben. Jenom pár metrů od břehu místní pláže je potopený křižník Liberty. Je to geniální místo pro šnorchlování a potápění, kde si připadnete jako v obřím akváriu. Ubytování jsme našli přímo na pláži v Hotel Uyah Amed & Spa Resort, které za rozumné peníze nabídlo vše potřebné.

Dva další klenoty ukrývá Bali na jihovýchodě. Asi nejromantičtější pláží vůbec je Pasir Putih, někdy nazývaná jako hidden beach (skrytá pláž) nebo virgin beach (panenská pláž), která láká malebnou zátokou mezi pahorky Perasi a Bugbug, a jejich stejnojmennými vesnicemi. Jemný bílý písek se zde mísí s černým sopečným a příjemné vlny vyzývají k vodním hrátkám. Pláž je rovněž přístupná jenom pěšky a nabídne příjemné posezení ve stínu jedné z místních restaurací. O kus dále na jih podél pobřeží minete městečko Candidasa, až dorazíte do Padang Bai. Vedle toho, že se jedná o důležitý přístav, odkud vyplouvají lodě na okolní ostrovy, se zhruba 5 minut chůze od hlavního mola a veškerého ruchu nachází překrásná, trochu divoká pláž Blue Lagoon Beach. I ona si vás získá pro svůj dokonale jemný bílý písek, klid a navíc při troše štěstí narazíte při šnorchlování na želvy.

Rýžová pole a venkov.

Neskutečnou krásu vám Bali nabídne i ve svém vnitrozemí. Ostrov leží v tropickém pásmu, což je patrné ihned, jakmile se vzdálíte kousek od pobřeží. Obklopí vás nekonečná zeleň zdejších kopců, hustě porostlých deštnými lesy. Mezi nimi jsou zasazeny malé vesničky a terasovitá rýžová pole nebo čajové plantáže, obdělávané ve skromných podmínkách místními domorodci. Jak pomalu křižujete krajinou ostrova, pohltí vás pocit pokory a čisté radosti z toho, že taková místa dnes na zemi ještě existují. Je to tak blažený pocit, že místním cestám odpustíte mnohdy i půl metru hluboké díry, které občas značně komplikují vaše objevování ostrova. Úzké a příkré silničky vás dovedou např. až do oblasti Jatiluwih, kde se vám nabídnou překrásné výhledy na perfektně upravené zelené terasy. Rozhodně se zde zastavte a kochejte se pohledem do dáli.

Vulkány.

Bali bylo a je dodnes, stejně jako ostatní ostrovy Velkých a Malých Sund, výrazně ovlivněno tektonickou činností, která dala tvář zdejším pohořím a celé krajině. Některé sopky jsou aktivní dodnes, včetně nejvyššího vrcholu ostrova Mt. Agung (3 031 m.n.m), jehož poslední erupce v roce 1963 patří k největším v 20. století. Hora má pro balijce i náboženský význam. Vždyť nejsvětější chrám Pura Besakih se nachází přímo na úpatí kráteru a místní věřící se modlí k bohům, aby je ochránili právě před silou místní sopky.

My jsme si troufli na dvouhodinový výstup na sousední Mt. Batur. Probudili jsme se do vyjasněného rána ve vesničce Toya Bungkah, která je ideálním výchozím bodem pro trek na vrchol kráteru. Na cestě vzhůru jsou dvě občerstvovací stanice, kde alespoň na chvíli najdete kousek stínu. Pokud si najmete průvodce (náš případ), dozvíte se navíc další zajímavosti o samotné hoře a jejím okolí. Pod samotným vrcholem se vám naskytne pohled do samotného nitra hlubokého kráteru, ze kterého na několika místech stoupá dým. Teprve úplně nahoře však doceníte úsilí vynaložené na výšlap popelem, který se vám sype při každém kroku pod nohami. Shora uvidíte celé okolí jako na dlani. Spatříte přilehlé jezero Batur, dále sopečný popel, který pokryl část úpatí hory po poslední erupci z 60. let minulého století, a při dobré viditelnosti i vrchol Mt. Agung. No a dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro své tělo, ten je přece k nezaplacení!

3. Chrámy.

Balijské obyvatelstvo je silně věřící. Odráží se to nejen v jejich každodenním životě. Téměř na každém kroku naleznete místo, na kterém skládají bohům své obětiny. Ty mohou mít podobu i zcela prostých věcí. Často narazíte na rýžová zrnka nebo květiny položené na palmových listech, doplněné doutnající vonnou tyčinkou. I takto si balijci předchází bohy, aby je ochránili před zlými silami a dopřáli jim bohatou úrodu.

Ostrov je bohatý na opravdu velké množství chrámů a různých modlitebních míst. Většinu z nich můžete navštívit pouze zahaleni do sarongu, které si za pár drobných na místě vypůjčíte. Některé chrámy se nacházejí na známých a turisticky hojně navštěvovaných místech (Uluwatu, Tanah Lot, Pura Ulun Danu Bratan), jiné zase hluboko v lesích, kde budete jedinými turisty široko daleko. Za všechny mohu jmenovat Puru Ulur Batukaru, který na nás zanechal nejsilnější dojem a určitě ho zařaďte do svého itineráře. Nevynechejte ani již zmiňovaný nejsvětější chrám Besakih a nezapomeňte navštívit královský vodní palác Taman Ujung, vystoupejte po schodech na malou vyhlídku a kochejte se pohledem na rozlehlé vodní zahrady.

4. Ubud. Kulturní centrum Bali.

Byl by hřích při návštěvě Bali vynechat jeho kulturní centrum - město Ubud. Nachází se v centrální části ostrova, dobře dostupné od hlavních turistických destinací na jihu, a je zároveň dobrým výchozím bodem pro podnikání výletů do zbylých částí Bali. Ubud je centrem umění, balijské kultury, ručních řemesel, ale i jógy a meditace. Páteř města tvoří tři hlavní ulice kolem rušného centra, které se dá pohodlně obejít i pěšky. Nachází se zde vyhlášená tržnice, kde si vyzkoušíte svůj um ve smlouvání. Bez něj se zde totiž neobejdete. Pořídíte zde takřka vše od krásných řezbářských výrobků místních řemeslníků, přes čaje, kávu, koření, přírodní kosmetiku až po oblečení sporné kvality a nejrůznější cetky.

Zhruba 9 km severovýchodně od města se nachází známé terasy s rýžovými poli Tegallalang, mezi kterými vedou i cyklostezky. Připravte se však na to, že zde narazíte na davy turistů. Pokud vám zbydou cca 2 hodiny času, navštivte opičí les na jihu města. Za vstupné kolem 40.000 IDR (cca 75 Kč) se alespoň na chvíli ocitnete ve světě makaků. Pokud se ovládnete, nebudete opice krmit a riskovat tím kousnutí nebo zcizení fotoaparátu a dalších osobních věcí, zažijete příjemnou procházku stinnými stezkami místního lesa.

5. Ostrovy Gili. Ráj na zemi.

Pokud se chystáte strávit na Bali delší dobu nebo pokud upřednostňujete raději pohodovou dovolenou na pláži u moře, vydejte se na některý z nedalekých ostrovů Gili. Jsou celkem tři a nachází se východně asi tři hodiny jízdy lodí z přístavu v Padang Bai. Za zpáteční lístek zaplatíte kolem 500 - 800 Kč. Hledáte-li zábavu a bujarý večerní život, vydejte se na Gili Trawangan. Je to největší z trojice ostrovů, najdete zde spoustu barů a zažijete dlouhé párty pod širým nebem. Naproti tomu nejmenší Gili Air nabízí klidné pláže s dokonale průzračným mořem, ideálním pro šnorchlování. Kompromisem potom zůstává Gili Meno, který nabízí od každého něco. Výběr je zcela na vás.

6. Praktické info, tipy a doporučení.

- počítejte s časovým posunem +7 hodin oproti SEČ (letní čas nemají)

- při cestě na Bali zvažte výhodné letové spojení s China Eastern přes Šanghai a navštivte čínskou metropoli

- od června 2015 platí vstup pro Čechy na Bali zdarma po dobu 30 dní (bez víza)

- při zapůjčení auta či skútru nezapomeňte na řízení vlevo (silniční pravidla neexistují, větší má vždy přednost a řidič zodpovídá za jízdu před sebou); potřebovat budete mezinárodní řidičský průkaz

- nejlepší dopravní prostředek:

- ve více lidech auto (snadný a levný přesun po ostrově, vhodné při pobytu s několika ubytováními)

- skútr (vhodný při bydlení na jednom místě a výletech po okolí)

cca 17 USD/ auto/ den

cca 9 USD/ skútr/ den

- platí se indonéskou rupií (1 000 IDR = 1,8 Kč)

- bankomaty jsou ve všech turistických centrech (počítejte s místním poplatkem 50-100.000 IDR za výběr); placení USD ani EUR není zpravidla akceptováno

- nejlevnější stravování: warungy (místní malá stravovací zařízení); jezte tam, kde je hodně lidí

- do zásuvky strčíte klasickou evropskou nabíječku

- spropitné se dává jenom v lepších restauracích v turistických destinacích

- všechno smlouvejte (místní jsou na to připraveni a očekávají to)

- alkohol je na Bali velmi drahý (pokud to bez něj nevydržíte, můžete s sebou do země vézt až 1litr)

- důležitá čísla: 118, 119 (první pomoc), 110 (policie), 113 (hasiči)

Užitečné odkazy:

Booking.com nebo Agoda.com (ubytování)

Travel Bible, Wikitravel nebo Bali-Indonesia (další info o zemi, rady, doporučení)

Lonely planet (kvalitní průvodce na cesty, další cestovatelské info)

Balicarfinder, Baliguider nebo Balibikerental (zapůjčení auta nebo skútru)

Jakub Hanuš

"Žiju. Poznávám. Sdílím."

Poslední příspěvky
#tagy